05.18.24 – 05.25.24
05.20.24 – 05.25.24
05.29.24 – 06.10.24
06.01.24 – 06.02.24
06.08.24 – 06.14.24
Optimist, Laser, 29er, Nacra 15, var. classes - Dutch Youth Regatta - Workum - Final results
Monday, June 3, 2019
Sun and moderate winds prevailed again on the last day of the Dutch Youth Regatta.
After 7 qualification and 6 final races, the winner in the Optimists was Daniel Links AUS ahead of Weka Bhanubandh THA and Josip Tafra CRO. The best Swiss Stach Vleeshowers SUI finished 8th. Boris Hirsch SUI (rank 14), Simon Mille (18), Michelangelo Cerchiari SUI (20) and Pierre July SUI (26) completed the positive Swiss performance among the 430 sailors in the Optimist fleet.
In the 29ers, Mathias Berthet/Alexander Franks NOR were the superior winners after 17 races, followed by Archie Cropley/Max Paul AUS. Aristide Giroud/Noah Chauvin FRA advanced on rank 3.
With nothing but top-3 results after 13 races, Teis Wijbinga NED dominated the Lasers 4.7 ahead of Peer Noordanus NED. With a convincing final day, Anja Von Allem SUI, best Girl, moved up on rank 3. Emilie Tschanz SUI on rank 6 finisihed as second-best Girl.
In the Lasers Radial, Teun In der Maur NED was again the best of the day and finished with a smashing 36 point advantage on Emma Savalon NED. Nijk Kampherbeek NED is 3rd. Martin Verhulst SUI followed on rank 5.
Leader change in the Nacra 15 with Giorgia Payne/Nathan Bryant GBR moving on top on the final day, ahead of Silas Mühle/Levke Möller GER and Jesse Lindstädt/Lisa Rausch GER. Arnaud Grange/Marie Van der Klink SUI remained on rank 9.
All ranking lists and the final report.
Regatta-Info
After 7 qualification and 6 final races, the winner in the Optimists was Daniel Links AUS ahead of Weka Bhanubandh THA and Josip Tafra CRO. The best Swiss Stach Vleeshowers SUI finished 8th. Boris Hirsch SUI (rank 14), Simon Mille (18), Michelangelo Cerchiari SUI (20) and Pierre July SUI (26) completed the positive Swiss performance among the 430 sailors in the Optimist fleet.
In the 29ers, Mathias Berthet/Alexander Franks NOR were the superior winners after 17 races, followed by Archie Cropley/Max Paul AUS. Aristide Giroud/Noah Chauvin FRA advanced on rank 3.
With nothing but top-3 results after 13 races, Teis Wijbinga NED dominated the Lasers 4.7 ahead of Peer Noordanus NED. With a convincing final day, Anja Von Allem SUI, best Girl, moved up on rank 3. Emilie Tschanz SUI on rank 6 finisihed as second-best Girl.
In the Lasers Radial, Teun In der Maur NED was again the best of the day and finished with a smashing 36 point advantage on Emma Savalon NED. Nijk Kampherbeek NED is 3rd. Martin Verhulst SUI followed on rank 5.
Leader change in the Nacra 15 with Giorgia Payne/Nathan Bryant GBR moving on top on the final day, ahead of Silas Mühle/Levke Möller GER and Jesse Lindstädt/Lisa Rausch GER. Arnaud Grange/Marie Van der Klink SUI remained on rank 9.
All ranking lists and the final report.
Optimist, Laser, 29er, Nacra 15, var. classes - Dutch Youth Regatta - Workum NED
Thursday, 30. May 2019– Sunday, 2. June 2019
Website
Thursday, 30. May 2019– Sunday, 2. June 2019
Website
02.06.2019 –
Optimist, Laser, 29er, Nacra 15, var. classes - Dutch Youth Regatta - Workum NED - Day 3
02.06.2019 –
Optimist, Laser, 29er, Nacra 15, var. classes - Dutch Youth Regatta - Workum NED - Day 3, the Swiss
01.06.2019 –
Optimist, Laser, 29er, Nacra15, var. Classes - Dutch Youth Regatta - Workum NED - Day 2
01.06.2019 –
Optimist, Laser, 29er, Nacra15, var. Classes - Dutch Youth Regatta - Workum NED - Day 2, the Swiss
31.05.2019 –
Optimist, Laser, 29er, Nacra 15, var. classes - Dutch Youth Regatta - Workum NED - Day 1
31.05.2019 –
Optimist, Laser, 29er, Nacra 15, var. classes - Dutch Youth Regatta - Workum NED - Day 1, the Swiss
» view all news for Regatta Optimist, Laser, 29er, Nacra 15, var. classes - Dutch Youth Regatta - Workum NED
21.05.2024 –
29er, 420, ILCA, Europe - Young European Sailing ...
21.05.2024 –
Yardstick - Inseli-Regatta - YC Sempachersee